≡ Menu

Masažas + Meditacija = Bodywork: Pamirštas Pojūčių Menas

masazasmeditacijabw

Prieš pusvalandį nebuvau net girdėjes, kad egzistuoja kažkoks mitinis bodywork’as.

Bet šokio-judesio terapeutas dr. Alexander Girshon ką tik baigė pirmąją šios technikos demonstraciją ir atėjo metas patiems ją išbandyti.

Aš atsiguliau ant nugaros, mano partnerė stovėjo šalia ir “saugojo erdvę”, kurioje aš turėjau pirmą kartą panirti į bodywork’ą. Pažvelgiau jai į akis – ji žiūrejo į mane, mes nusišypsojome ir aš užsimerkiau.

Dabar mano užduotis buvo atsipalaiduoti ir tiesiog stebėti savo pojūčius iš vidaus, kol ji dirbs su mano kūnu iš išorės – tyrinės atskirų mano kūno dalių (rankų, kojų, pirštų, delnų ir t.t.) “struktūrą bei judėjimo galimybes”.

Ką ten tyrinėti?..

Erdvę aplink mane nepastebimai užtvindė muzika, tada pajutau švelnų delno prisilietimą ant kairiojo klubo ir mano kūnas ėmė vibruoti – vos jaučiamai, bet nuo galvos iki kojų pirštų galiukų.

Spėjau pagalvoti dar keletą neįmantrių minčių ir staiga kambarys, kuriame aš prieš akimirką atsiguliau patirti bodywork’o, kažkur pradingo.

Neprisimenu, į kur “pradingau” pirmiausia ir nepamenu pojūčių eiliškumo – bet jų buvo daug, jie sekė vienas po kito, jie buvo nauji ir intensyvūs.

Pojūčiai, kokių aš visai nesitikėjau – bet jie veikė savo nuožiūra ir manęs neatsiklausę.

Prisimenu save beribėje erdvėje iš galybės mažų, vibruojančių ir sąmoningų taškų. Tarp jų buvo didžiuliai atstumai, bet kiekvienas taškas buvo betarpiškai susijęs su visais kitais – erdvė tarp jų taip pat buvo gyva.

Aš pats ir buvau ta erdvė – vandenynas netikėtai gyvų mano kūno ląstelių, rezonuojančių tuo pačiu dažniu.

Bodywork’o dažniu.

Tada kažkurią akimirką, kiekviena mano kūno dalelė, kiekvienas atomas, ėmė žydėti baltos šviesos ornamentais – mano kūnas skleidėsi kažkokiais beprotiškais fraktalais, kurie buvo gyvi, pulsuojantys, nuolat augantys ir besikeičiantys.

Ir jie taip pat buvo aš.

Tada tada…

Nėra prasmės toliau vardinti, ką jaučiau, keliaudamas  per savo vidinius kraštovaizdžius – nes tavo kelionė bus unikali ir greičiausiai visai kitokia – bet slapta tikėjausi, kad “ten, išorėje” esantys žmonės užsimirš ir ši mano kelionė tęsis dar bent keletą trumpų amžinybių.

Šią naivią viltį grubiai nutraukė suskambėjęs varpelis – ženklas, kad mano pirmoji bodywork’o kelionė baigėsi. Dabar, pagal instruktažą, aš turėjau “rasti savo kelią į šokį” bei jo užbaigimą.

Nepamenu to šokio, bet jo pabaigoje aš kažkokiu būdu jau stovėjau.

Mano bodywork’o partnerė – mano globėja, deivė ir burtininkė – atsirado šalia manęs ir mes apsikabinome.

Aš neverkiu – nes vyrai neverkia – bet mano akyse iš kažkur vis tiek buvo pusantros ašaros.

Gerai, tai kas tas bodywork’as, kaip jis sukelia tokias kosmines keliones ir kam jis reikalingas?

Apie viską iš eilės.

KAS YRA BODYWORK’AS?

Techniškai:

Bodywork’as yra viena iš kūno sąmoningumo ir at(si)palaidavimo technikų, atliekama poroje ir dažniausiai naudojama šiuolaikiniame šokyje bei šokio-judesio terapijoje.

Emociškai:

Tai vienas prabangiausių patyrimų Tavo gyvenime, atveriantis naują suvokimą apie tai, kokie beribiai ištekliai Tau yra pasiekiami net neišeinant iš namų ir sukuriantis magišką ryšį tarp Tavęs ir Tavo partnerio.

Kaip būtent jis tai padaro?

3 ESMINIAI PRINCIPAI, SUKURIANTYS KOSMINĮ BODYWORK’O EFEKTĄ

1. Tavo kūne užrakinta informacija

Kiekviena Tavo kūno pozicija ir kiekvienas Tavo judesys neša tam tikrą emociją ir tam tikrą informaciją:

 • Tu vienaip jautiesi, kai sėdi suzmekęs, nuleista galva, subliuškusiais pečiais bei patižusiu veidu;
 • Ir visai kitaip, kai sėdi absoliučiai tiesus, atloštais bei atpalaiduotais pečiais, aukštai pakelta galva ir skaidria šypsena veide.

Nuo depresijos ir minčių apie gyvenimo pabaigą iki jausmo, kad iš kiekvienos žvaigždės į Tave plūsta meilė ir Tu esi absoliučiai nesustabdomas – abi būsenas nulemia skirtingos Tavo kūno pozicijos ir judėjimo būdas.

O į tarpą tarp šių dviejų radikalių būsenų telpa bent Visatos dydžio jausmų, pojūčių ir emocijų spektras:

Kadangi bodywork’o metu Tavo kūno poziciją nuolat fiziškai keičia Tavo bodywork’o partneris – Tu nuolat keliauji iš vienos emocijos į kitą ir iš vieno svaiginančio pojūčio į dar labiau užburiantį.

2. Įprastos sekos pertraukimas

Mes esame įpročių valdomos būtybės. Sekos pertraukimas – tai Tavo galimybė padaryti kažką kitaip, nei Tau įprasta ir patirti bei atrasti kažką naujo, užuot įstrigus besikartojančiam senų minčių ir veiksmų cikle.

Kitaip tariant:

 • Jei Tu darysi tai, ką iki šiol darei – Tu gausi tai, ką iki šiol gaudavai;
 • Bet jei Tu pertrauksi savo įprastą veiksmų seką ir padarysi bet ką kitaip, nei Tau įprasta – imsi gauti naujus rezultatus.

Būtent sekos pertraukimas ir sukuria tą tarpą tarp Tavo įprastų minčių bei veiksmų – erdvę naujai galimybe. Vartus į vidines erdves Tavyje.

Vienintelis klausimas – ar Tu spėsi tais vartais pasinaudoti?

Bodywork’o metu – gali neabejoti. Nes kol su Tavo kūnu dirba kitas žmogus – Tu nuolat nežinai, kaip Tavo kūnas judės toliau.

Todėl vartai į Tavo vidines erdves būna plačiai atverti – ir Tu patenki į tą nuolatinės nežinomybės teritoriją, kurioje būti yra saugu, įdomu ir gera.

3. Sąmoningumas/dėmesingumas

Kadangi Tavo užduotis – atpalaiduoti visus raumenis ir nepakrutinti nė piršto, kol kitas žmogus judina ir tyrinėja Tavo kūną, Tau lieka tik likti čia ir dabar esamoje akimirkoje – tame taške, kuriame Tavo partneris liečiasi prie Tavęs.

Stebėti, tyrinėti ir atrasti tas nuostabias begalines erdves, kurios visada buvo, yra ir bus Tavyje.

(Tik Tu, kaip ir aš, iki šiol nekreipei į jas dėmesio, nes buvai užsiėmęs “svarbiais dalykais”.)

SKIRTUMAI NUO MASAŽO

Praeiviui bodywork’as gali būti labai panašus į masažą – vienas žmogus guli, o kitas jį liečia, judina ir maigo – bet jie turi keletą fundamentalių skirtumų:

 • Masaže daugiausiai dirbama su oda ir raumenimis, o bodywork’e daugiausiai tyrinėjama vidinė kūno struktūra (skeletas) ir sąnarių judėjimo galimybės;
 • Masažo metu kūnas dažniausiai būna fiksuojamas vienoje pozicijoje, o tada toje pozicijoje maigomas, trinamas, glostomas – bodywork’o metu kūnas dažniausiai būna nuolat kintančioje pozicijoje;
 • Masažo metu masažuojamasis dažnai tiesiog kažkur “nuplaukia” ar užmiega – tas, kuriam daro bodywork’ą, išlieka budriu stebėtoju, kaip ir tas, kuris daro bodywork’ą.

PANAŠUMAI SU MEDITACIJA

Paradoksalu, bet nors išoriškai bodywork’as toli gražu neprimena lotoso pozicijos, savo principais ir poveikiu jis yra daug artimesnis meditacijai, nei masažui:

Magiškas vidinių  erdvių atvėrimas, savo pojūčių stebėjimas ir pasinėrimas į juos visu savo dėmesiu – besąlygiškai čia ir dabar – priartina bodywork’ą prie meditacijos bei drastiškai atitolina jį nuo masažo.

Taip stipriai, kad paklausus žmonių, kurie pirmą kartą patyrė bodywork’ą, į ką tai jiems panašu, labiausiai paplitęs atsakymas yra „į.. nieką“.

PRAKTINĖ BODYWORK’O PUSĖ – 7 PRIEŽASTYS, KODĖL VERTA PATIRTI BODYWORK’Ą BENT KARTĄ GYVENIME:

 1. Nauja atsipalaidavimo kokybė
  Atsipalaidavimas bodywork’o metu man asmeniškai toli pralenkia įprastą masažą – jam prilygsta nebent gongų meditacija.
 2. Streso ir su juo susijusių simptomų  eliminavimas (terapinis efektas)
  Gilų atsipalaidavimą automatiškai lydi streso dingimas – nes fiziškai neįmanoma ir būti atsipalaidavusiam ir stresuoti tuo pačiu metu.
  Streso palydovai – galvos skausmas, virškinimo sutrikimai, nerimas – taip pat sumažėja arba visai išnyksta dėl psichosomatinės jų kilmės.
 3. Gilesnis savo kūno pajautimas, kūno sąmoningumo didinimas
  Gali būti, kad dabar tau kiek sunku sutelkti savo dėmesį į vidurinį tavo dešinės pėdos pirštą. Bet bodywork’o metu tai padaryti būna daug lengviau: tyrinėjamas kito žmogus, tavo mažasis pirštelis gali tapti kambario dydžio, o tavo pojūčiai – neįtikėtinai ryškūs ir intensyvūs.
 4. Buvimas čia ir dabar
  Įprastai dienos bėgyje mes dažnai būname “pagrobti” savo minčių ir didžiąją laiko dalį praleidžiame kažkur kitur, nei savo kūne. Bet bodywork’as turi galia grąžinti tave į tavo kūną, kaip reta kita technika.
 5. Naujų vidinių resursų pasiekimas – kūno atmintis ir informacija
  Tu esi girdėjęs, apie mistinę intuicijos galią ir tai, kad tik 7% mus pasiekiančios informacijos sudaro žodžiai. Bet kas būtent tada sudaro likusius 93%?
  Būtent – Tavo kūno pojūčiai.
  Nes žodžiai – tai Tavo mintys. Ir jei Tu esi nuolat užgrobtas savo minčių, tada Tu skiri 100% savo energijos vos septyniems procentams Tau pasiekiamų išteklių.
  Bet kai minčių nebelieka, o Tu išlieki sąmoningas – Tau atsiveria visiškai nauja informacija ir naujos galimybės, apie kurias Tu anksčiau net neįtarei.
 6. Nauja ryšio kokybė su savimi
  Tu pradedi suvokti, kiek daug jausmų, galimybių ir informacijos slypi Tavyje – net kai Tu nieko nedarai ir niekur neini. Ir iš šio suvokimo savaime kyla…
 7. Nauja ryšio kokybė su kitais
  Nes kai Tu suvoki, kiek daug nuostabių dalykų slypi Tavyje – ne tik teoriškai žinai, kad esi nuostabus, bet ir išgyveni šį suvokimą visu savo kūnu – Tu pradedi suvokti, kad ta pati beprotiško grožio magija slypi ir kituose.

Žodžiu, bodywork’as yra galinga ir įvairiabriaunė technika, kaip koks šveicariškas peiliukas – įtrauk jį į savo arsenalą pirmai progai pasitaikius ir nesigailėsi.

Gražių ir stiprių kelionų Tau, vidinių erdvių kosmonaute!.. ;)

P.S. Koks Tavo patyrimas, kokia praktika ar technika Tau yra išskirtinai prabangi, gili ir vertinga?

Pasidalink, nes Gentis tiesiog myli tokius dalykėlius – ji bus Tau dėkinga.