≡ Menu

Kaip Bėgti Ilgas Distancijas Nežalojant Savęs: Bėgimo Technikos Pagrindai [+VIDEO]

image

[Instrukcinis bėgimo technikos video – straipsnio viduryje. Žiūrėjimo laikas: 5min. 34sek.]

Didžiąją savo gyvenimo dalį aš maniau, kad moku bėgti – mes visi mokam, tiesa? – tiksliau, aš tikėjau, kad bėgime išvis nėra ko mokytis: Tu tiesiog bėgi ir viskas.

Juk galų gale, nei mokykloje, nei universitete mūsų nemokė, kad yra kažkoks ypatingas būdas bėgti – nors bėgti liepdavo ir ten ir ten.

Aš net esu buvęs Kauno Technologijos Universiteto lengvosios atletikos rinktinės nariu – tik vieną semestrą, kol mečiau studijas – bet ten manęs taip pat niekas nemokė kaip bėgti.

Todėl aš buvau gerokai apšalęs, kai po 4 metų nuo universiteto baigimo aš pagaliau sužinojau, kad yra tam tikras būdas bėgti – labai praktiškas, efektyvus ir turintis aiškią vidinę logiką.

Dar daugiau, pradėjęs taikyti šią techniką aš suvokiau, kad Tu turi mokytis bėgti techniškai – jei tik nori bėgti saugiai, ilgai ir tikrai rūpintis savo sveikata, užuot kenkęs jai.

Kodėl tada mūsų to nemoko nei universitete, nei mokykloje?

Greičiausiai, dėl dviejų priežasčių:

A. Mokytojai ir treneriai tiesiog patys nežino, kaip reikia techniškai bėgti.

“Ką čia mokytis? Bėgi ir viskas. Visi tai moka.”

B. Mokymo įstaigose į Tave žiūrima, kaip į trumpalaikę investiciją:

Svarbiausia, kad kol Tu mokaisi universitete ar mokykloje, Tu pasiektum kuo geresnių rezultatų ir garsintum universiteto vardą – viešieji ryšiai, rinkodara ir reklama.

O kaip tos treniruotės atsilieps tau po 10 metų – jau nelabai įdomu.. Nes po 10 metų Tu jau nebebūsi universiteto dalimi.

Elementaru.

Todėl kartu su savo bičiulių komanda besiruošdamas Epinei Kelionei – 99km Lietuvos paplūdimių bėgte per 2 dienas – nusprendžiau nufilmuoti trumpą instrukcinį video, kuriame pasidalinau esminiais saugios ir efektyvios bėgimo technikos principais:

Dar kartą svarbiausi bėgimo technikos principai pakartoti raštu.

Sulygiuota kūno pozicija:

Sulygiuok visą savo kūną – galva, pečius, klubus ir pėdas – į vieną liniją. Laikyk sulygiuotą kūno poziciją viso bėgimo metu.

Galva:

Įsivaizduok, kad Tavo nugarą kažkas ištiesino ir išilgino – nuo stuburo uodegėlės iki pat viršugalvio – lyg Tu būtum pamautas ant stygos ir Tave kas temptų į viršų.

Beje, lygiai ta pati pozicija tinka ir šiaip gerai laikysenai sėdint ar stovint. Pabandyk – labai geras jausmas, Tau patiks. ;)

Pečiai:

 • Pakelk pečius aukštyn;
 • Atlošk juos atgal;
 • Nuleisk žemyn;
 • Ir atpalaiduok (bet nesusmuk!..)

Delnai:

Pirštai surinkti į kumštį, bet atpalaiduoti – tai padeda išvengti traumų, kurių metu besimaskatuojantys pirštai netyčia užsikabina už objektų, pro kuriuos bėgama – krūmų, medžių, kitų bėgikų marškinėlių ir pan.

Gali skambėti kvailai, bet iš kai Tu esi nubėgęs jau 30km, pavargęs ir išsiblaškęs – tokių traumų tikimybė tampa visai reali, jei neturi įpročio bėgti surinkęs pirštų į kumštį.

Paskutinis dalykas, kurio Tu norėtum – tai kvaila, bet skausminga piršto trauma sėkmingai įveiktos ilgos distancijos pabaigoje.

Rankos:

Kuo minimalesni visos rankos judesiai – naudok tokią judesio amplitudę, kokios Tau reikia, bet ne didesnę.

Rankos nekerta Tavo kūno simetrijos linijos – nes kirsdamas rankomis šią liniją Tu sukuri judesio kiekį į šoną, kai tuo tarpu Tavo tikslas yra nukreipti visą savo energiją bėgimui į priekį.

Klubai:

Įsivaizduok, kad Tavo klubai yra paverti ant horizontalios stygos – tame taške Tavo klubai turi dvi galimas pozicijas:

A. “Ančiuko uodegėlė”;
B. Paversti į priekį.

Bėgdamas turi laikyti savo dubenį paverstą į priekį.

Pėdos:

 • Sulygiuok pėdas lygiagrečiai vieną kitai;
 • Leiskis ant priekinės pėdų dalies.

Didelė dalis žmonių įsivaizduoja, kad eidami ar bėgdami jie deda savo pėdas lygiagrečiai viena kitai, nors iš tikrųjų to nedaro.

Kodėl?

Tu esi tiesiog įpratęs dėti savo pėdas taip, kaip dedi – o Tau įprastas būdas visada atrodo “teisingas” – todėl Tu nepastebi, kad šleivoji, kol sąmoningai nepradedi kreipti į tai dėmesio.

Stovėti ar lėtai eiti Tu gali kaip nori – paverstomis pėdomis ar net visai išnarintomis – bet bėgti didelius atstumus arba intensyviu greičiu – daryk tai savo paties rizika.

Bėgimo procesas:

Tam, kad judėtum į priekį naudok savo kūno gravitacijos jėgą, užuot naudojęs savo raumenų jėgą:

Įsivaizduok, kad Tu esi stulpas, kuris pasvyra į priekį ir – užuot nuvirtęs – pradeda judėti į priekį.

Identišku būdu juda Segway – tik jis vietoje kojų turi ratus.

Periodiškai “skenuok” savo kūną:

Kol ši bėgimo technika “instaliuosis” į Tavo kūno atmintį, užtruks šiek tiek laiko – vien žinoti pačios technikos nepakanka, turi ją ir taikyti.

Todėl bėgiodamas periodiškai skenuok visą savo kūną – ar jis sulygiuotas taip, kaip turi būti:

 • Ar galva atlošta, o stuburas “prailgintas” ir tempiamas į viršų?
 • Ar pečiai atlošti, nuleisti ir atpalaiduoti?
 • Ar delnai surinkti į kumštį ir neįtempti?
 • Ar rankos nekerta kūno simetrijos linijos ir ar jos ne per daug juda?
 • Ar dubuo paverstas į priekį?
 • Ar leidiesi ant priekinės pėdų dalies?

Ir iš naujo.

Ypatingai verta skenuoti savo kūną ir periodiškai taisyti savo kūno poziciją, kai Tu jau esi nubėgęs didelį atstumą ir pradeda jaustis nuovargis – nes kai esi pavargęs, Tavo dėmesys lengvai nuklysta į šalį, Tavo kūno pozicija išsilygiuoja ir tai yra vienas tinkamiausių momentų gauti traumą.

Viskas – gero bėgiojimo ir pranešk komentaruose, kaip Tau sekėsi!.. ;)

P.S. Patiko tai, ką čią radai? Pasidalink su kitais.