≡ Menu

Kodėl Inovatyviausi Pasaulio Žmonės Kasmet Renkasi Ištrinti Savo Įprasto Pasaulio Ribas? Yaga, Burning Man ir Kiti Šiuolaikinių Šamanų Stebuklai

Yaga Man - Dream TRIMMED

Foto: viršuje – Yaga; apačioje – Burning Man.

 

“Logika Tave nuves nuo A prie B. Vaizduotė – visur.”

Šaltinis (ne)žinomas

– O tai čia tas lietuviškas Burning Man’as?

– Ne. Čia Yaga.

Vis dažniau girdžiu šį klausimą iš tų, kurie dar nebuvo Yagoje, bet jau girdėjo per daug, kad savo emocijas išlaikytų nulinėje padėtyje.

Žvelgiant iš vienos pusės, šis klausimas labai keistas:

Nes Burning Man (BM) vyksta milžiniškoje, vėjų košiamoje Nevados dykumoje, kurioje susirenka 60 000 žmonių iš viso pasaulio;

Tuo tarpu gerus 20 kartų mažesnė Yaga vyksta dzūkijos pušyne prie Spenglos ežero su plaukiojančia sala – mažoje, jaukioje erdvėje, į kurią kasmet susirenka apie 3000 žmonių.

Iš viso pasaulio.

Žvelgiant kitu rakursu – šis klausimas absoliučiai suprantamas:

Nes tie, kurie aplankė tiek Yagą, tiek Burning Man – arba tiesiog girdėjo/skaitė/matė apie juos abu – gali atpažinti giminingą festivalių “DNR kodą”.

Taip, jie labai skirtingi. Ne, jie labai panašūs.

Nes mažam butuke vos išsitenkantis marmurinis dogas ir kelioniniame krepšyje jaukiai prapuolantis triušinis taksas taip pat atrodo labai skirtingi, bet…

Dalinasi beveik identišką DNR ir turi daug daugiau panašumų, nei skirtumų.

Tai kas vienija juos?

Kodėl Yagoje gali sutikti vis daugiau Lietuvos verslo ir dizaino inovatorių bei kūrėjų?

Nuo Mindaugo Kriščiūno (InPeak) iki Justo Janausko (Vinted), nuo Martyno Jociaus (Virsmai) iki Tautvydo Gylio (UX Akademija), nuo dizainerių, programuotojų ir kino operatorių, iki jogų, sąmoningų sapnuotojų-kovotojų ir didžiulės logistikos kompanijos savininko bei vadovo, kuris prašė likti nepaminėtas. :)

Kodėl Burning Man’ą periodiškai lanko Sergei Brin ir Larry Page (Google), Jeff Bezos (Amazon), Mark Zuckenberg (Facebook) ir kiti, mažiau garsūs, bet ne mažiau kūrybingi planetos inovatoriai?

Kodėl Elon Musk (Tesla/SpaceX) viešai pripažįsta, kad BM patyrimai yra vienas pagrindinių įkvėpimo šaltinių ir kad “tas kuris ten nebuvo, tiesiog nesupras”?

Ir kodėl vis daugiau kūrybingų LT žmonių ima jausti, kad jie tiesiog “negali nedalyvauti” Yagoje be rizikos prarasti kažką daug daugiau, nei “ai, tik festivalį..”?

Nes mąsteliai gali būti stipriai skirtingi, bet esmė ta pati.

Bendra priežastis.

Tiek Lietuvoje, tiek Nevados dykumoje kūrybingiausi ir inovatyviausi regiono/pasaulio gyventojai kartą į metus renkasi vieno dalyko:

  • Ištrinti sau įprasto pasaulio ribas;
  • Ištirpdyti automatinių minčių-jausmų-ir-veiksmų narvelius;
  • Per trumpą laiką sugerti gausybę unikalių patirčių, kurių niekaip negausi kitur ir..

Iš naujo išrasti save.

Tam, kad sugrįžę į savo mylimus darbus, galėtų vėl skriet ant įkvėpimo sparnų visus metus.

Iki kitos Yagos. Ar Burning Man’o. Ar kaip besivadintų ta radikalaus kasmetinio atsinaujinimo erdvė ten, kur Tu dabar gyveni.

Gera jausti, kad vis daugiau žmonių suvokia, jog šis kasmetinis “miesto šamanų” susirinkimas yra kažkas daug daugiau, nei “tik pramoga”..

Bet netikėk manimi.

Verčiau įsiklausyk į šiuos skaitmeninio renesanso didžiojo meistro žodžius:

“Kai Tu paklausi kūrybingų žmonių, kaip jie ką nors sukūrė, jie jaučiasi šiek tiek kalti, nes iš tikro jie nieko nekūrė. Jie tiesiog pamatė. Po kurio laiko tas “kažkas” jiems atrodė akivaizdus.

Taip nutinka dėl to, kad jie galėjo sujungti skirtingus patyrimus, kuriuos yra turėję ir iš jų susintetinti naujus sprendimus. Priežastis, kodėl jie gali tai padaryti yra ta, kad jie turėjo daugiau patyrimų arba daugiau mąstė apie savo patyrimus, nei kiti žmonės.”

“Deja, dauguma žmonių neturi įvairių patirčių. Jie neturi pakankamai taškų, kuriuos galėtų sujungti, todėl jie randa tik labai ribotus, linijinius sprendimus, be plačios perspektyvos į problemą. Kuo platesnis suvokimas apie žmogiškąjį patyrimą, tuo geresnis kūrybinis rezultatas.”

Steve Jobs

Tiek Burning Man, tiek Yaga yra tos “suaugusiųjų žaidimų aikštelės”, kuriose naujų, unikalių patyrimų suinstaliuota daugiau, nei įmanoma “suvartoti”.

Todėl nieko stebėtino, kad vis daugiau “tvarkingų”, aukštas pozicijas užimančių žmonių kartą per metus išsineria iš savo “ofiso odos”, pagaliau vėl leidžia sau stebėtis ir stebinti, subyrėti iki smulkiausių savo esybės atomų, o tada vėl surinkti save iš naujo.

Geresnį. Ramesnį. Išmintingesnį. Labiau žinantį, ko būtent jis nori ir kodėl.

Nes vis didesnė dalis mūsų ima suvokti, kad kultūros primetamas “tvarkingo piliečio” vaidmuo yra tik viena medalio pusė, neleidžianti matyti visumos ir leistis į tas gelmes, kurios mums – visiems bendrai ir kiekvienam atskirai – yra iš tikro svarbu.

Tam, kad parneštume iš ten kūrybingumo, vidinės ramybės ir išminties dovanas, apie kurių egzistavimą prieš tai tiesiog negalėjom žinoti.

Hyper-Kūrybingumo “In” ir “Yang”: Chaosas ir Rutina.

Norėtum ne tik pasiekti gilų, multidimensišką kūrybingumą – įžvalgas, suvokimus, “nušvitimus” –  bet ir sukurti konkretų, apčiuopiamą rezultatą, kuris kurtų kuo daugiau ilgalaikės vertės kitiems?

(Ir neštų tą magišką visą apimančios gerovės jausmą Tau pačiam.)

Tada verta išmokti derinti du tarpusavyje prieštaraujančius dalykus:

A. Periodiškai išmesk per langą visas “aš tiesiog toks esu” nuostatas, pasitikėk savo vidine išmintimi ir leisk sau keliauti ten, kur džiaugsminga žmogaus dvasios, laisvės ir beprotybės banga Tave neš;

ir

B. Turėk pakankamai disciplinos kasdien daryti tuos pačius mažus, bet svarbius veiksmus, kurie leis Tau įdarbinti visas savo žinias, patirtis bei suvokimus ir galiausiai transformuo juos į konkretų meno, mokslo ar verslo kūrinį.

Į alcheminį lydinį, kuris taps matomas – o gal net apčiuopiamas – Tau ir kitiems.

(Jei klaustum manęs – tai ir yra tikra magija.)

Nes jei Tu visada esi tik “laisvas beprotis” – Tu niekada nepaversi savo idėjų realybe;

Tu nuolat šokinėsi nuo vienos “genialios minties” prie kitos, nė vienos taip ir neužbaigdamas iki galo, kol galiausiai nustosi tikėti savimi, kitais bei pasauliu, patikėsi, kad Tu “tiesiog esi toks”, imsi nekęst tų, kuriems sekasi ir dirbsi nusivylusiu interneto troliu iki gyvenimo galo.

(Baisu? Žinau.. Man irgi.)

Bet jei Tu visada esi tik “disciplinuotas tvarkinguolis” – rizikuoji būti toks “teisingas, bet nuobodus”, kad Tavo idėjos atrodys nuostabios tik Tavo mamai, kolūkio pirmininkui ir gal dar močiutei.

Tavo idėjos bus “plokščios”, vienadimensiškos, joms trūks detalių, niuansų, gylio, ornamentų, spalvų, kvapų ir įvairovės.

Nes:

  • Yra metas plačiai atverti langus ir duris tam, kad įsileistum naujus, nuolat besimainančius vėjus iš mūsų nuostabios, begalinės Visatos;
  • Ir yra metas visus juos užverti bei pradėt tyliai ir kantriai dirbti su tuo, ką jau gavai.

Iki kitų metų.

Yaga – tai plačiai atverti Tavo kūno, proto ir dvasios langai.

Įsileisk giliai į save magnetinį vėją Visatos ir skriek kartu su niekada nenurimstančiais kūrybingumo, žaidimo ir laisvės dievais – kasmet, paskutiniąją liepos savaitę magiškame Spenglos miške.

P.S. Skeptikams, kurie mėgsta aiškinti, kad “mums iki burningmeno, kaip iki dangaus”:

(“Va ten tai jie tikrą meną daro..”)

Tu nori būti vienas iš tų, kurie nuolat zyzia apie tai, kaip “visur kitur daug geriau, nei pas mus” ar nori parodyti, ką sugebi pats?

Burning Man’ui šiemet jau 30 metų – jis prasidėjo nuo paplūdimio ir vos saujelės draugų.

Yagai šiemet 15. Ir Tu turi progą prisidėti, kuom tik gali, kad ji būtų gražesnė ir galingesnė, nei bet kada iki šiol.

Gentis bus ten, su Tavimi.